Mikael Persbrandt hårdtränar inför Hamilton - fysikförebilden är Daniel Craig

Publicerad 2011-02-09 23:11

Foto: Jimmi Hansson

David "D-Flex" Seisay håller formen.

Den personlige tränaren David Seisay (även känd som D-Flex) har uppdraget av produktionsbolaget bakom de nya Hamilton-filmerna. Träna Mikael Persbrandt inför rollen som Hamilton - det man strävar efter är fysiken hos nuvarande James Bond, Daniel Craig.

I ett par bloggposter på D-Flex eget fitnesscommunity dflex.se har han i erfterhand berättat om den första tiden i "bygget av en superhjälte":

De första veckorna i processen kring Mikaels träning byggde mycket på strukturering av rutinerna. Att vänja kroppen vid mycket mer fysisk aktivitet, att få in kontinuitet kring både styrke- och förbränningsträning, och viktigast av allt, att ändra kosten.

Inspelningarna som baseras på av tre av Jan Guillous Hamilton-böcker beräknas starta under våren. Tidigare har figuren Hamilton gestaltats på vita duken av Stellan Skarsgård, Peter Haber, Stefan Sauk och Peter Stormare. Cirkelträning utan vila är planen för att peaka den nu 47-årige Persbrandts form:

Den ena dagen var det fokus på press- och dragövningar (t ex bröst, biceps + axlar), den andra var det fokus på drag- och tryckövningar (t ex rygg och triceps ) och tredje dagen var det lite av varje. Varje pass var inklusive ben och bål, med kondition mellan varje övning. Efter fyra veckor var vi ner från ca 104 kilo till 99.7. Vi var på g!

Foto: MGM

Daniel Craig fick i Casino Royal göra sin tolkning av Ursula Andress bikini-scen i Dr No...

Pressrelease nedan:

Mikael Persbrandt är nya Hamilton

TV4, tillsammans med Pampas produktion och distributören Buena Vista, presenterar Mikael Persbrandt som huvudrollsinnehavare i de kommande filmatiseringarna av Jan Guillous populära böcker om Carl Hamilton.

- Med Mikael Persbrandt som Jan Guillous legendariske hjälte Carl Hamilton, i händerna på enastående regissören Katrine Windfeld, är jag mycket glad och stolt över vår medverkan i Hamiltonfilmerna. Den tunga listan på fantastiska skådespelare ger projektet formidabel glans och skärpa, säger Åsa Sjöberg, programdirektör allmän-tv på TV4-Gruppen.

Mikael Persbrandt spelar huvudrollen som underrättelseofficeren Carl Hamilton i filmatiseringarna av Jan Guillous böcker. Persbrandt spelade senast huvudrollen i den danska filmen Hämnden, som nominerades för en Oscar, och 2009 belönades han med Guldbaggen för "Bästa manliga huvudroll" i filmen Maria Larssons eviga ögonblick.

Hamiltontriologin börjar spelas in under våren 2011 och baseras på de tre böckerna I nationens intresse, I hennes majestäts tjänst och Men inte om det gäller din dotter. I nationens intresse har biopremiär den 13 januari 2012 och samtliga filmer kommer att visas i TV4. Filmserien produceras av Pampas produktion tillsammans med TV4, och Buena Vista är bio- och dvd-distributör.

Det är nu även klart att statsministern i filmen I nationens intresse spelas av Pernilla August och Hamiltons chef DG av Lennart Hjulström. I övriga roller ses Dan Ekborg, Gustaf Hammarsten, David Dencik, Fanny Risberg, Peter Andersson och Liv Mjönes.

Den danska regissören Kathrine Windfeld regisserar den första filmen. Windfeld är en av Danmarks främsta regissörer och har tidigare regisserat Drottningoffret och Kronprinsessan samt Wallanderfilmerna Vittnet och Indrivaren. Manusförfattare för filmerna är Hans Gunnarsson, Stefan Thunberg, Stefan Jaworski och producent är Jan Marnell.

Inspelningarna startar i Sverige för att sedan fortsätta i Jordanien och därefter ambulera runt om i världen till platser som Uzbekistan, Somalia, Skottland, Sibirien och andra delar av Ryssland samt England. Mikael Persbrandt har specialtränats för rollen sedan ett halvår tillbaka av både den amerikanska flottans attackdykare Navy Seals i USA samt vid Karlsborgs fästning i Sverige i ett samarbete med det svenska försvaret. Han har även fått hjälp av den personliga tränaren David "D-Flex" Seisay som har hjälpt många skådespelare att komma i form genom åren.

Jan Guillous Hamiltonserie har en trogen läsarskara och har sålts i över 7 miljoner exemplar världen över. Böckerna har översatts till uppemot 20 olika språk.

Om Carl Hamilton

Carl Gustaf Gilbert Hamilton är svensk underrättelseofficer. I de nya filmerna är han kommendörkapten och anställd vid den militära underrättelse- och säkerhetstjänsten (MUST). Carl Hamilton är bosatt i Stockholm men verkar över hela världen. Hans närmaste chef DG (Den Gamle) är också hans vän och mentor. Carls närmaste vän och kvinnliga motsvarighet är Mouna Al Husseini, officer inom den palestinska underrättelsetjänsten.

Foto: Linus Hallsénius/TV4

Mikael Persbrandt, Kathrine Windfeldt och Jan Guillou. Foto: Linus Hallsénius/TV4

On
Off

0 kommentarer

  • Resultat och rapporter från Alströmertrofén 2013

    Resultat och rapporter från Alströmertrofén 2013

    Här samlar vi rapporter om lördagens Alströmertrofén 2013 i Alingsås. Se nedan för bilder, video och resultat från tävlingarna. Overallsegrare: Filip Gustafsson, Kullavik (CBB/BB Juniorer), Zuhair Zitod, Spånga (CBB/BB Seniorer) samt Alexa Levevik, Lidköping (Bodyfitness, men även segrare i Women’s Physique!).

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-19 10:44

  • Talangjaktens deltagare nu uttagna!

    Talangjaktens deltagare nu uttagna!

    Efter många och långa interna samtal, och dessutom flera veckors ivrigt röstande här på body.se, kan vi äntligen presentera årets deltagare i Talangjakten. De lyckliga är...

    Nyheter Redaktionen, 2013-06-17 16:23

  • Alströmertrofén fick besök av muscle.se...

    Alströmertrofén fick besök av muscle.se...

    ...resultatet blev cirka 2 500 bilder (!), vilka nu återfinns deras onlinegalleri. Som alltid: inga bilder eller videos kan dock förmedla känslan av att sitta på plats och se tävlingarna live.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-17 13:09

  • Decembercupen pågår i två dagar!

    Decembercupen pågår i två dagar!

    Förutom att inkludera årets nya grenar Bikini Fitness, Men's Physique och Women’s Physique så har nybörjartävlingen Decembercupen i år också utökats i tid, och avgörs både under lördag och söndag helgen den 23-24 november.

    Nyheter Redaktionen, 2013-06-14 17:30

  • Brittisk läsk gör reklamkampanj med kroppsbyggare

    Brittisk läsk gör reklamkampanj med kroppsbyggare

    Lite fredagshumor: Läsken Tango – som i huvudsak återfinns i Storbritannien och är av typen Fanta – mest känd för sina unika reklamfilmer. I sin senaste provokativa kampanj förvandlas läskedrickarna till kroppsbyggare som bara kan kommunicera genom att skrika ARGH!

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-14 11:48

  • Alströmertrofén avgörs på lördag!

    Alströmertrofén avgörs på lördag!

    Denna lördag gör nittiosex (96!) anmälda atleter upp då Alströmertrofén för sjätte året är tillbaks i aulan på Alströmergymnasiet i Alingsås. Som alltid är det gratis att delta, ingen får ha tävlat på en licensierad tävling tidigare, tävlingsfärg är strikt förbjuden och grenarna man tävlar i är Bodybuilding/Classic Bodybuilding, Women’s Physique och Bodyfitness.

    Nyheter Redaktionen, 2013-06-12 07:03

  • Fitness Five 2013 gör nedslag i Karlskrona

    Fitness Five 2013 gör nedslag i Karlskrona

    Lördagen den 8 juni avhålls en kvaltävling i årets Fitness Five-serie vid Långö badplats i Karlskrona. Det är gratis entré – men för de som inte kan komma och heja på deltagarna finns det också livesändning på nätet!

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-07 20:47

  • Platsannons: Swedish Fitness söker medarbetare

    Platsannons: Swedish Fitness söker medarbetare

    Swedish Fitness med varumärkena Better Bodies och GASP skriver: "Vår kundservice/innesäljavdelning behöver förstärkas och därför söker vi nu en medarbetare som vill arbeta med både ordermottagning, kundsupport och innesälj i första hand med våra globala kunder."

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-07 13:48

  • Sommarläger för muskelatleter under nationaldagshelgen

    Sommarläger för muskelatleter under nationaldagshelgen

    Alla licensierade medlemmar i Svenska Kroppskulturförbundet var inbjudna att delta i SKKF Summer Camp som hålls i Högbo Bruk, Sandviken denna helg. Utbildning, träning, samkväm och skoj är utlovat. Både den ordinarie och den vice ordföranden ser till att de som inte kunde komma ändå kan följa lägret på distans via twitter.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-07 10:15

  • BODYs chefredaktör intervjuad

    BODYs chefredaktör intervjuad

    Erik Eriksson, BringingAwesomeBack.com, lanserade i dag sin nya podcast där Alex Danielsson var den första gästen.

    Nyheter Redaktionen, 2013-06-05 11:52

  • Vill du bjuda på hälsosam trerätters middag i tv?

    Vill du bjuda på hälsosam trerätters middag i tv?

    ITV Studios Nordic har funnit deltagare via BODY.se tidigare. Nu söker man personer till matprogrammet Halv åtta hos mig, som i höst ska ha en vecka med temat "Hälsa". I juni besöker man Stockholmsområdet för att möta personer som lever sunt och lagar hälsosam mat för att ta ut en handfull deltagare.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-06-05 11:25

  • Rösta fram din favorit till scenen på Luciapokalen 2013!

    Rösta fram din favorit till scenen på Luciapokalen 2013!

    Syftet med Talangjakten är att vaska fram lovande byggaratleter och spirande fitnessprofiler, med målet att tävla på Luciapokalen. Tre killar och tre tjejer har valts ut av coach och projektledare. De sista två deltagarna väljs ut genom omröstning här på body.se!

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-28 16:00

  • Talangjakten 2013 – Damer A-J

    Talangjakten 2013 – Damer A-J

    Totalt fyra damatleter kommer att få hänga med. Tre av dessa har valts ut av coacher och projektledare. Den sista deltagaren väljs ut av BODYs webbesökare genom en omröstning här på body.se!

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-28 12:00

  • Talangjakten By BODY 2013 – Herrar

    Talangjakten By BODY 2013 – Herrar

    Totalt fyra herratleter kommer att få hänga med. Tre av dessa har valts ut av coacher och projektledare. Den sista deltagaren väljs ut av BODYs webbesökare genom en omröstning här på body.se!

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-28 12:00

  • Talangjakten 2013 – Damer K-Å

    Talangjakten 2013 – Damer K-Å

    Totalt fyra damatleter kommer att få hänga med. Tre av dessa har valts ut av coacher och projektledare. Den sista deltagaren väljs ut av BODYs webbesökare genom en omröstning här på body.se!

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-28 12:00

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av BODYs besökare

Talangjaktens deltagare nu uttagna!

10 kommentarer

mbranzen: Topplistorna blev irrelevanta då vi helt enkelt fick dra bort mängder med automatlagda röster från ledarna. Se angivna exempel ovan för hur många röster det kunde röra sig om. De som vann hade...

Twitter

Facebook

Artikelkommentarer


Det finns många tunga skäl att prenumerera

BODY är tidningen för dig som vill träna lite hårdare, lite bättre och lite mer seriöst.
Vi lär dig hur du snabbt och effektivt kan skaffa dig din drömfysik och behålla den.

Varje månad i BODY

  • De bästa styrketräningstipsen
  • Nyheter från hela världen
  • Forskning om träning och kost
  • Frågor & svar
  • Tävlingar
  • Personporträtt med de som har lyckats
  • Kostråden för mer muskler och mindre fett
  • Skvaller från fitness- och bodybuildingvärlden
  • BODY 347, juni 2013

  • BODY 346, maj 2013

  • BODY 345, april 2013

  • BODY 344, mars 2013

  • BODY 343, februari 2013

  • BODY 342, januari 2013

  • BODY 341, december 2012