Vassle: Mjölkindustrins gåva till människorna
3 kommentarer
Chaan: Kommentarerna!! You're killin' me.
Datum, ort och arena för de Nordiska Mästerskapen 2011 har nu meddelats från det svenska kroppskulturförbundet. Det blir samma ställe där Decembercupen arrangeras, Scandic Star Hotel i Lund, som får besök av de bästa nordiska atleterna inom Bodybuilding, Bodyfitness och Classic Bodybuilding om ett halvår, lördagen den 22 oktober.
Lund (Wikipedia) är en av Sveriges äldsta städer och ligger mitt i Öresundsregionen. För att komma till staden med flyg är Malmö Airport (Sturup) eller Copenhagen Airport (Kastrups flygplats) med efterföljande tåg, bil eller buss de vanligaste alternativen.
Öresundstågen trafikerar Lund Central i täta intervaller: Under fem nattimmar går ett Öresundståg i timmen, i rusningstrafik på vardagar går ett tåg var tionde minut och under resten av dygnet ett var tjugonde minut. För mer information om kollektivtrafik med bussar och tåg i Skåne, se Skånetrafikens hemsida.
Avstånd Lund:
Om Scandic Star
In English:
Arenan Uarda är utmärkt med 1 på översiktskartan över konferens- och kongressanläggningen Scandic Star Hotel nedan och har plats för 450 åskådare.
Scandic Star Hotel, Lund
Plats för 450 åskådare i konferensalen Uarda.
Utsikt från scenen
Översiktskarta
Plats för 550 i bankettsalen
Östersunds-Posten fortsätter anlita den personliga tränaren Cissi Lycke Agosti för att coacha tidningsreporter i webbtv-inslag. Sexbarnsmamman Cissi gjorde 2009 sin tävlingsdebut vid 46 års ålder på Tammerpokalen, för att sedan ta en pallplats på Luciapokalen Bodybuilding Damer. Cissi satsar mot höstens SM i Bodybuilding.
SSM-finalen kommer att avgöras i Norrköping den 18 augusti. Hemmasonen Johannes Årsjö möter som vanligt nio utmanare om titeln som Sveriges Starkaste Man. Första kvaltävlingen arrangeras nu på lördag den 19 maj på Munkelands Köpcenter – det är fri entré!
Nu på lördag under Järsnäsdagen arrangeras en strongmantävling – den första av tre deltävlingar i Gymkompaniet Open 2012.
I en videointervju berättar Patrik Sjöberg om sin nu- och dåvarande träning. Johannes Eshak har satt ihop ett par fyspass som ska ge Patrik bättre kondition och uthållighet. En av orsakerna till Patriks hårdträning kan vara den kommande programledarrollen, han får nämligen ett eget intervjuprogram på TV3 i höst.
Inför Athletic Fitness-EM i Kroatien gjorde SVT Västmanlandsnytt ett reportage med Helena: "I helgen drar hon till Kroatien. Med flera SM-guld i bagaget satsar västeråsaren Helena Forsén nu på EM-medalj av ädlaste valör." Se inslaget nedan.
I en ny tävling ger TV4 dig chansen att tävla och vinna en plats för både dig och en vän på inspelningarna av Gladiatorerna.
Läste du om helglägret och var sugen på att insupa ännu mer kunskaper – kanske inför att tävla? Då finns chans att bli undervisad av både Eddie Bergkvist och Fredrik Spång en vecka i augusti.
Nu kommer en repris på förra årets nystartade träningshelger! Eddie Bergkvist är välkänd för alla SM-tävlande som en stabil backstageansvarig. Men han är även personlig tränare, idrottsmassör, kostrådgivare och har själv tävlat i bland annat bodybuilding och styrkesporter. Han delar med sig av sitt kunnande och anordnar intensiva intima helgläger innehållande både teori och praktik.
Landslaget i Athletic Fitness består av Ako Rahim, Kristian Sewén, Rookie Westin, Martin Münz och Helena Forsén. Med på resan finns också domare, delegater och coacher som kommer att rapportera från Athletic Fitness-grenens första EM. Uppdatering: Fem medaljer av fem möjliga!
Sverige är representerat av Jorma Varhevaara i klass +65 år på Super-EM som avhålls i Santa Susanna, Spanien denna helg. Herr-EM samt Junior- och Veteran-EM avhålls samtidigt, närmare 300 tävlande från uppemot 40 länder är representerade! Fredrik "Freddan" Eriksson rapporterar om resan och tävlingarna på svenska kroppskulturförbundets hemsida.
Anki Sundins bok "Näringslära för kroppsbyggare och andra kraftidrottare" delas ut till en handfull av de hundratals deltagarna i läsarundersökningen om BODY Radio. Blev du en av dem? Läs vidare...
Den 5-8 juli är det dags igen för succélägret från somrarna 2008-2011. Träningslägret som är av en avslappnad karaktär avhålls på Lödgö Herrgård i naturskön miljö strax norr om Sundsvall. I samband med denna helg avhålls också nybörjartävlingen Tammerpokalen i Sundsvall, en tävling som vill stimulera styrketränande att våga ta klivet att prova på att tävla!
Från i dag till sista maj är anmälan öppen till femårsjubilerande Alströmertrofén. Som alltid är det gratis att delta, ingen får ha tävlat på en licensierad tävling tidigare, tävlingsfärg är strikt förbjuden och grenarna man tävlar i är Bodybuilding/Classic Bodybuilding och Bodyfitness.
Dagen efter Alströmertrofén i Alingås så anordnas ett SM-kval i Athletic Fitness (samt Bodybuilding, Bodyfitness, Classic Bodybuilding och Fitness). Deltar här gör de som vill ställa upp på Svenska Mästerskapen i höst, men som ännu inte har gjort sin tävlingsdebut (för att få delta på svenska mästerskap krävs nämligen att man har tävlat tidigare).
Camilla Öhman var med anledning efter sin overallseger i Bodyfitness på Battle of Scandinavia (hennes sista tävling) på besök hos Nyhetsmorgon och demonstrerade träning för Kristin Kaspersen.
Kom in i diskussionen
Vassle: Mjölkindustrins gåva till människorna
3 kommentarer
Chaan: Kommentarerna!! You're killin' me.
BODY är tidningen för dig som vill träna lite hårdare, lite bättre och lite mer seriöst.
Vi lär dig hur du snabbt och effektivt kan skaffa dig din drömfysik och behålla den.
Varje månad i BODY
Bra plats, verkligen centralt så att alla får nära och bra!! Tyskarna har närmare dit än vad jag har typ!!
Har Athletic Fitness exkluderats från NM?
@Tony,
Kollar med min källa inom förbundet (det korta infomailet jag fick idag inkluderade inte förkortningen AF, men det kan ju ha varit en översikt).
När släpps biljetterna?
@Charles, traditionellt har biljettförsäljningen till SKKF-event kommit igång 6-8 veckor innan tävlingen. När beställningen börjar bli redo så kommer information om den på SKKF.org och på BODY.se.
@Tony, i helgen meddelades det på SKKF.org att Athletic Fitness inte finns med som gren vid Nordiska Mästerskapen. Läs mer på http://www.skkf.org/?file=newsView.aspx&newsId=386