35 kommentarer
Mona: Hallå de gåår jag har tästat man behöver barar träna hela tiden vad en man göör så tränar jag :) :) :) :) :) :);) :) :) ;)
CDON Group med varumärkena Gymgrossisten/Bodystore utlyser en tjänst: "Gymgrossisten har ca 70 anställda och 9 av dessa arbetar med Inköp. Arbetet präglas av frihet under ansvar och det finns stort utrymme för egna initiativ." Belöning från rekryteringsföretaget EFFSO utlovas till den som hittar rätt person, så om du känner någon som passar in på kravprofilen, tipsa dem!
Jag fick min anställning på BODY Magazine (då det hette B&K Sports Magazine) efter att ha sett en annons på Fredrik Paulúns dåvarande hemsida sommaren 1999. Så jag har en preferens för onlineannonser om jobb i branschen. Här några fler ställen du kan hitta ditt drömjobb:
Läs mer om den utlysta tjänsten hos rekryteringsbolaget EFFSO:
Gymgrossisten har ca 70 anställda och 9 av dessa arbetar med Inköp. Arbetet präglas av frihet under ansvar och det finns stort utrymme för egna initiativ. Alla på inköp är delaktiga i det dagliga operativa arbetet. Inköp har även ett försäljningsansvar då det inte finns någon säljavdelning på Gymgrossisten. Med säljansvaret kommer även ansvaret för utformningen av hemsidan och aktiviteter på desamma. Man sätter upp och initierar kampanjer, marknadsföringsaktiviteter mm.
Gymgrossisten är ett kostnadseffektivt, prestigelöst företag med platt struktur och snabba beslutsvägar. Organisationen är relativt ung och företaget är uppbyggt på entreprenörskap och det finns en bra gemenskap och kontakt mellan de anställda. Intresset för idrott och hälsa präglar organisationen och finns hos nästan alla anställda.
Befattningen innebär ett övergripande, operativt och taktiskt ansvar för de målsättningar, strategier och riktlinjer som gäller för inköpsavdelning samt försäljningen på de olika sajterna. De huvudsakliga arbetsuppgifterna består av att leda arbetet på inköpsavdelningen för att säkerställa att arbetsuppgifter utförs på ett korrekt sätt, i korrekt tid och med ett ständigt närvarande sälj-, marginal- och lagerfokus.
Inköpschefen har ett övergripande försäljningsansvar för samtliga marknader i syfte att maximera försäljning på respektive marknad. Inköpschefen har personalansvar för fyra personer och sitter med i ledningsgruppen. Som Inköpschef måste man brinna för sina produkter och ha vilja att lära sig och utveckla, ett intresse för idrott- och hälsa och för produkterna och marknaden är nödvändigt.
Östersunds-Posten fortsätter anlita den personliga tränaren Cissi Lycke Agosti för att coacha tidningsreporter i webbtv-inslag. Sexbarnsmamman Cissi gjorde 2009 sin tävlingsdebut vid 46 års ålder på Tammerpokalen, för att sedan ta en pallplats på Luciapokalen Bodybuilding Damer. Cissi satsar mot höstens SM i Bodybuilding.
SSM-finalen kommer att avgöras i Norrköping den 18 augusti. Hemmasonen Johannes Årsjö möter som vanligt nio utmanare om titeln som Sveriges Starkaste Man. Första kvaltävlingen arrangeras nu på lördag den 19 maj på Munkelands Köpcenter – det är fri entré!
Nu på lördag under Järsnäsdagen arrangeras en strongmantävling – den första av tre deltävlingar i Gymkompaniet Open 2012.
I en videointervju berättar Patrik Sjöberg om sin nu- och dåvarande träning. Johannes Eshak har satt ihop ett par fyspass som ska ge Patrik bättre kondition och uthållighet. En av orsakerna till Patriks hårdträning kan vara den kommande programledarrollen, han får nämligen ett eget intervjuprogram på TV3 i höst.
Inför Athletic Fitness-EM i Kroatien gjorde SVT Västmanlandsnytt ett reportage med Helena: "I helgen drar hon till Kroatien. Med flera SM-guld i bagaget satsar västeråsaren Helena Forsén nu på EM-medalj av ädlaste valör." Se inslaget nedan.
I en ny tävling ger TV4 dig chansen att tävla och vinna en plats för både dig och en vän på inspelningarna av Gladiatorerna.
Läste du om helglägret och var sugen på att insupa ännu mer kunskaper – kanske inför att tävla? Då finns chans att bli undervisad av både Eddie Bergkvist och Fredrik Spång en vecka i augusti.
Nu kommer en repris på förra årets nystartade träningshelger! Eddie Bergkvist är välkänd för alla SM-tävlande som en stabil backstageansvarig. Men han är även personlig tränare, idrottsmassör, kostrådgivare och har själv tävlat i bland annat bodybuilding och styrkesporter. Han delar med sig av sitt kunnande och anordnar intensiva intima helgläger innehållande både teori och praktik.
Landslaget i Athletic Fitness består av Ako Rahim, Kristian Sewén, Rookie Westin, Martin Münz och Helena Forsén. Med på resan finns också domare, delegater och coacher som kommer att rapportera från Athletic Fitness-grenens första EM. Uppdatering: Fem medaljer av fem möjliga!
Sverige är representerat av Jorma Varhevaara i klass +65 år på Super-EM som avhålls i Santa Susanna, Spanien denna helg. Herr-EM samt Junior- och Veteran-EM avhålls samtidigt, närmare 300 tävlande från uppemot 40 länder är representerade! Fredrik "Freddan" Eriksson rapporterar om resan och tävlingarna på svenska kroppskulturförbundets hemsida.
Anki Sundins bok "Näringslära för kroppsbyggare och andra kraftidrottare" delas ut till en handfull av de hundratals deltagarna i läsarundersökningen om BODY Radio. Blev du en av dem? Läs vidare...
Den 5-8 juli är det dags igen för succélägret från somrarna 2008-2011. Träningslägret som är av en avslappnad karaktär avhålls på Lödgö Herrgård i naturskön miljö strax norr om Sundsvall. I samband med denna helg avhålls också nybörjartävlingen Tammerpokalen i Sundsvall, en tävling som vill stimulera styrketränande att våga ta klivet att prova på att tävla!
Från i dag till sista maj är anmälan öppen till femårsjubilerande Alströmertrofén. Som alltid är det gratis att delta, ingen får ha tävlat på en licensierad tävling tidigare, tävlingsfärg är strikt förbjuden och grenarna man tävlar i är Bodybuilding/Classic Bodybuilding och Bodyfitness.
Dagen efter Alströmertrofén i Alingås så anordnas ett SM-kval i Athletic Fitness (samt Bodybuilding, Bodyfitness, Classic Bodybuilding och Fitness). Deltar här gör de som vill ställa upp på Svenska Mästerskapen i höst, men som ännu inte har gjort sin tävlingsdebut (för att få delta på svenska mästerskap krävs nämligen att man har tävlat tidigare).
Camilla Öhman var med anledning efter sin overallseger i Bodyfitness på Battle of Scandinavia (hennes sista tävling) på besök hos Nyhetsmorgon och demonstrerade träning för Kristin Kaspersen.
Kom in i diskussionen
35 kommentarer
Mona: Hallå de gåår jag har tästat man behöver barar träna hela tiden vad en man göör så tränar jag :) :) :) :) :) :);) :) :) ;)
BODY är tidningen för dig som vill träna lite hårdare, lite bättre och lite mer seriöst.
Vi lär dig hur du snabbt och effektivt kan skaffa dig din drömfysik och behålla den.
Varje månad i BODY
Jag skulle gärna vilja jobba heltid som något annat än terminalsarbetare. Jag får hålla ögonen öppna ifall det dyker upp någon tjänst som man skulle passa för.