Tyngdlyftnings-VM HD-sänds live åtta dagar framåt från från Disneyland Paris

Tyngdlyftnings-VM HD-sänds live åtta dagar framåt från från Disneyland Paris

Publicerad 2011-11-04 23:04

I morgon lördag börjar Eurosport-sändningarna i HD-format från VM i tyngdlyftning i Paris, Frankrike. Fyra svenska atleter finns på plats: Jim Gyllenhammar, Ragnar Öhman och systrarna Lena och Annika Berntsson. Bäst chans till placering har Jim, som tävlar i B-gruppen och även jagar en OS-kvalificering.

Svenska Tyngdlyftningsförbundet listar sändningarna från VM 2011 (se även Eurosports egna tablåer), samt har samlad rapportering från VM på sin officiella hemsida. Förbundets kommentarerer om VM-truppen lyder:

Systrarna Lena Berntsson (hemsida) och Annika Berntsson (blogg på Elitportalen.se) får inrikta sig på att göra bra resultat, helst svenska rekord, men behöver nog inte bekymra sig för placeringarna. En titt i anmälningslistan och man baxnar, 40-50 anmälda i var och varannan viktklass.

Bästa placeringsmöjlighet har Jim Gyllenhammar, i bästa fall kan han nå en placering kring 15. Ändå har Jim möjligheter att personligen kvalificera sig till OS. Vi håller alla tummar som det går att få tag på. Ett resultat kring 400 kg sammanlagt vore inte illa.

Ragnar Öhman tävlar också i klass +105 kg. Han är yngst i den svenska truppen och är med för att få internationell rutin. Vid EM för U23 tidigare i höst fick Ragnar ihop 367 kg och är formen på uppåtgående kanske vi kan se framemot resultat närmare 370 kg.

För fler rapporter följ även tävlingarna på VM:s officiella hemsida, den officiella facebook-sidan (på franska) hos det internationella tyngdlyftningsförbundet, weightlifting.se, scanna av nyhetsflödet på IronMind.com samt besöka tyngdlyftningsavdelningen hos Eleiko Sport.

Har du inte tillgång till Eurosport via din kabelteveleverantör finns Eurosport Player, där du kan se Eurosport live på din dator (PC/Mac). Du kan även köpa tillgång till sändningarna i Eurosports appar för iPhone/iPad och betala via iTunes.

Weightlifting.se intervjuade inför OS 2008 kommentatorn vi i Sverige sedan 1995 hört vid alla tyngdlyftningssändningar:

Vi är många som undrat vem rösten bakom tyngdlyftningen på Eurosport egentligen är. Mästerskap efter mästerskap finns han där, och såklart finns han med oss nu när lyftningen i Peking drar igång. Vi ville veta mer om han som hörs men inte syns i våra TV-apparater år efter år. Vi ställde några frågor till Jocke Nolsjö, för att reda ut hur det egentligen går till på Eurosport.

Tyngdlyftningsförbundet har plockat ut tiderna för då svenskarna tävlar (ingen av dem kommer dock att synas på tv, då endast A-gruppen sänds):

  • Lena Berntsson, C-grupp klass 53 kg, tävlingsstart kl 08.00 söndag den 6 november. 14 startande i gruppen av totalt 38 startande i klassen. 
  • Annika Berntsson, C-grupp klass 69 kg, tävlingsstart kl 21.30 tisdag den 28 november. 12 startande i gruppen av totalt 35 startande i klassen.
  • Ragnar Öhman, C-grupp klass +105 kg, tävlingsstart kl 21.30 lördag den 12 november. 14 startande i gruppen av totalt 46 startande i klassen.
  • Jim Gyllenhammar, B-grupp klass +105 kg, tävlingsstart kl 11.30 söndag den 13 november. 14 startande i gruppen av totalt 46 startande i klassen.

 
Medias rapporter om de svenska deltagarna

Expressen: Systrarnas dragkamp – om en OS-plats

Hur ska man tolka bilden här intill? Som att det lutar åt OS för Annika Berntsson, 34? Eller att lillasyster Lena, 32, lyfter lika tungt med en hand som storasyster med två?

Fel gånger två. För i kampen om svensk biljett till damernas tyngdlyftning i London-OS 2012 väger det just nu lika mellan systrarna Berntsson från Guldheden i Göteborg. 

Lokaltidningen: Ett tungt leverne för Ragnar

Han är 22 år och har satsat på tyngdlyftning på heltid sedan han slutade grundskolan.

– Jag hade tävlat sedan jag var tolv och gjort bra resultat, så vi tog en diskussion i familjen och kom fram till att jag skulle skippa gymnasiet och satsa på tyngdlyftningen i stället, berättar Ragnar Öhman under en paus i sitt eviga tränande i klubblokalen vid Klörupsvägen.

Trelleborgs Allehanda: Ett ryck mot världseliten

Han har familjens fulla uppbackning, men mot vikterna på lyftarpodiet står han lika fullt ensam. Ragnar Öhman skippade gymnasiet för att bli lika bra som Zlatan. I en idrott som inte är känd för att ge pengar på banken.

Testa på tyngdlyftning?

Tyngdlyftning är grymt kul, annorlunda, jobbig och effektiv träning! Om du under/efter att ha sett VM blir sugen att testa på sporten så har t ex STK i Sundbyberg, Stockholm öppna nybörjarträningar:

Varje tisdag kl 17 finns en erfaren lyftare på plats. Du betalar bara för en engångsträning. Ingen tidigare erfarenhet krävs. Du behöver inte anmäla dig på förhand eller gå varje vecka.

Lokaltidningen: Elizabeth Almström slår hål på myten om kvinnliga tyngdlyftare

Elizabeth sökte en ny träningsform. Hon hittade tyngdlyftning. En sport med få tjejer i Sverige. Nu hoppas hon att fler ska börja. "Det är jättebra träning" säger hon.

Weightlifting.se listar ännu fler svenska klubbar som anordnar nybörjarträningar.

On
Off

0 kommentarer

  • Vi firar att Sandra tar time out!

    Vi firar att Sandra tar time out!

    Vår bloggerska och omslagsmodell Sandra Johansson tar time out, och vi kunde inte vara gladare. "Är ni missnöjda med Sandra?" kanske du undrar nu. Tvärtom: Sandra har varit en fröjd att ha att göra med i alla sammanhang (förutom bloggen har hon varit med både i tidning och radio) – och har utan tvekan en av Sveriges mest förnäma bodyfitness-fysiker.

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-21 17:34

  • Arnold pumps you up for YouTube Comedy Week

    Arnold pumps you up for YouTube Comedy Week

    YouTube har börjat röra på sig vad gäller eget innehåll, från söndagen den 19 till lördagen den 25 maj så arrangerar man sin första komedivecka med många kända och okända komiker – Arnold fick inleda! Allt äger rum online och i kväll är det dags för webcasten av The Big Live Comedy Show i USA (03:00 måndag morgon svensk tid).

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-05-19 12:56

  • Alla Sveriges CrossFitgym

    Alla Sveriges CrossFitgym

    År 2009 fanns bara en ”box” i Sverige – CrossFit Stockholm. Vid pressläggningen för Träna Nu! CrossFit listade vi 55 aktiva CrossFitboxar i hela Sverige – den siffran ökar snabbt. Här följer en uppdaterad lista över de nu 65 aktiva boxarna.

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-17 15:01

  • Försmak av nästa BODY-utgåva!

    Försmak av nästa BODY-utgåva!

    Juniutgåvan av BODY börjar strax dimpa ned hemma hos våra prenumeranter. På tisdag – 21 maj – återfinner du även tidningen i en butik nära dig. Här en tjuvtitt på den kommande utgåvan!

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-15 18:55

  • Pajala Power Weekend gör sin debut

    Pajala Power Weekend gör sin debut

    På lördag möts "Power" i olika former i Pajala. Tanken bakom eventet är att visa upp sporter av olika slag för att inspirera ungdomar att hitta en träningsform de gillar. Det blir ett kändistätt arrangemang med bland annat motorcyklar, starka män och kyrkliga begivenheter. Intäkterna går oavkortat till Barncancerfonden.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-05-15 14:20

  • Sveriges Starkaste Man 2013 avgörs 17 augusti i Norrköping

    Sveriges Starkaste Man 2013 avgörs 17 augusti i Norrköping

    Augustifesten har varit ett inslag i Norrköpings stadsmiljö sedan 1984 och drar uppemot 150 000 besökare. SSM-finalen 2013 kommer att vara en del av de events som arrangeras lördagen den 17 augusti. Vis av anstormningen 2012 utlovar arrangören kraftigt utökat antal platser för åskådare till i år.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-05-15 12:46

  • Webcast från EM i Moldavien

    Webcast från EM i Moldavien

    Enligt uppgift från IFBB sker en webcast finalerna på EM Herrar Bodybuilding/Classic Bodybuilding, Damer Bodybuilding samt Par Bodybuilding från EM i Moldavien. 14.00 svensk tid är tiden att bänka sig – i morgon söndag. Fyra av fem svenska tävlande är i final!

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-05-11 11:54

  • Har du fått bekräftelse på ansökan?

    Har du fått bekräftelse på ansökan?

    Galet många ansökningar har trillat in, och det accelererade kraftigt ju närmare deadline vi kom – vi hann knappt svara och bekräfta en ansökan innan två nya hade dumpit in. Om du inte har fått en bekräftelse så kontakta oss snarast!

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-06 07:13

  • Vill du få råd av världens bästa Figuretävlande?

    Vill du få råd av världens bästa Figuretävlande?

    Här kommer goda nyheter för dig som tävlar, eller önskar tävla i bodyfitness. Lördagen den 1 juni kommer den amerikanska stjärnan Nicole Wilkins till Stockholm för att tillsammans med BODY genomföra ett unikt seminarium, speciellt riktat till dig som tävlar i fitness.

    Nyheter Redaktionen, 2013-05-03 06:40

  • Live från EM 2013 i Spanien

    Live från EM 2013 i Spanien

    Ett rekordstort landslag (17 tävlande!) har åkt till Santa Susanna för EM Juniorer och Veteraner samt Fitness (Damer Bodyfitness, Bikini Fitness, Fitness, Women’s Physique och Athletic Fitness. Herrar Fitness, Men’s Physique och Athletic Fitness). Chefredaktör Danielsson är med på resan och twittrar flitigt.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-05-01 13:39

  • Ska du tävla på Alströmertrofén? Anmälan är nu öppen!

    Ska du tävla på Alströmertrofén? Anmälan är nu öppen!

    Från i dag till den 18 maj är anmälan öppen till sexårsjubilerande Alströmertrofén. Som alltid är det gratis att delta, ingen får ha tävlat på en licensierad tävling tidigare, tävlingsfärg är strikt förbjuden och grenarna man tävlar i är Bodybuilding/Classic Bodybuilding och Bodyfitness.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-05-01 10:02

  • SVT om Lisbeth Grapes EM-satsning

    SVT om Lisbeth Grapes EM-satsning

    SVT:s regionala Nordnytt uppmärksammar att EM närmar sig: "Lisbeth Grape har tillhört eliten inom bodybuilding i över 20 år och har vunnit det mesta. På torsdag är det EM i bodybuilding och hon kan ta hem ännu en seger."

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-04-30 17:39

  • Platsannons: Dcore söker sälj/kampanjansvarig

    Platsannons: Dcore söker sälj/kampanjansvarig

    Dcore (grossistföretag med egen design på kläder, skor och tillbehör för gymtränande) skriver: "Vi behöver stärka vårt team med en sälj- och kampanjansvarig för den nordiska marknaden."

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-04-30 11:33

  • Gymgrossisten öppnar ny butik i Uppsala

    Gymgrossisten öppnar ny butik i Uppsala

    På lördag har Gymgrossisten invigning av sin senaste butik – denna gång på Hjalmar Brantingsgatan 1 i Uppsala. Butiken är fylld med kosttillskott, träningskläder och träningstillbehör – de som är på plats kan ta del av lördagens erbjudanden mellan 10-16. Carina Isaksson (VM-guld Bodyfitness 2012) är på plats för alla som vill få svar på sina frågor om kost och träning.

    Nyheter Magnus Branzen, 2013-04-25 16:07

  • Muskelmatsnack på Sveriges Radio!

    Muskelmatsnack på Sveriges Radio!

    Sveriges Radio P4 (Radio Uppland) intervjuade häromdagen BODYs matredaktör, Hannah Runsten, och intervjun sändes nu på förmiddagen. Huvudrätten var såklart boken MUSKELMAT, men även lite generellt kost- och träningssnack slank ned.

    Nyheter Redaktionen, 2013-04-25 12:59

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av BODYs besökare

RIP – Mikael Cederqvist, 1962-2013

8 kommentarer

Anders Johansson: Hade velat träffat dig en sista gång,världens bästa Micke,som alla andra skriver så va du en sann vän när det väl gällde.... Sista samtalet jag fick från dig va för ca2år sedan,du berättade att du...

Twitter

Facebook

Artikelkommentarer


Det finns många tunga skäl att prenumerera

BODY är tidningen för dig som vill träna lite hårdare, lite bättre och lite mer seriöst.
Vi lär dig hur du snabbt och effektivt kan skaffa dig din drömfysik och behålla den.

Varje månad i BODY

  • De bästa styrketräningstipsen
  • Nyheter från hela världen
  • Forskning om träning och kost
  • Frågor & svar
  • Tävlingar
  • Personporträtt med de som har lyckats
  • Kostråden för mer muskler och mindre fett
  • Skvaller från fitness- och bodybuildingvärlden
  • BODY 346, maj 2013

  • BODY 345, april 2013

  • BODY 344, mars 2013

  • BODY 343, februari 2013

  • BODY 342, januari 2013

  • BODY 341, december 2012

  • BODY 340, november 2012