Helene "Ice" Ahlson

Ultimate Nutrition Better Bodies Klättercentret med anläggningar i Solna och vid Telefonplan
Tandblekning stjärnornas val. Snabbare vita tänder utan biverkningar med Brilliant Smile
SmartShake Skrädderi & design Celsius Salong Aura Gym & Motion, Åkersberga

Formtopp på en månad?

2012-02-06 11:42 av Helene

OBS!!
Detta inlägg påbörjades igår...men avslutades nu.
Haha...lite att göra emellan med andra ord.;)

Känner mig mycket bättre idag, SKÖNT!:) Undra vad det var för ngt som drog över mig i helgen... Men har hört flera andra som åkt på samma sak så det kan ju ge er andra lite hopp iaf om ni börjar bli illamående, får frossa, spyr etc: det går antagligen över på ngn dag.;)

Om mindre än en månad drar jag över Atlanten igen för Arnold Classic i Ohio. Denna gång bara i jobb, men ska ändå vistas på mässan som en
Better Bodies atlet för att promota deras kläder m.m.
Så för min egen del vill jag vara i lite bättre form än vad jag är i nu.
Jag kommer därför försöka lägga in ngn form av cardio- alt. konditionsträning varje dag samt äta renare än vad jag gjort den senaste tiden. Kommer inte skära ner på mängden mat, utan bara strunta i allt onödigt socker, dåligt fett & alkohol. Kommer bli ganska lätt då jag inte är någon storkonsument av dessa varor. Den största skillnaden blir cardion/konditionen...

Har precis varit ute på en 50-min promenad och nu ätit min goda frukost bestående av det receptet jag skrev här om dagen, förutom bananen.

frukost 1.jpg

Igår jobbade jag för Swedish Fitness över hela stan, hade möten/dater med flera av atleterna i Better Bodies Teamet (där jag själv ingår). Utvecklingsmöten som var väldigt givande och positiva, kul!
Tack Annie, Andreas & Jossan.:)

Fler kommer det bli framöver, alla ska ju förhoppningsvis mötas upp. En personlig, nära och god relation atleter emellan tycker jag är viktigt då man ska jobba ihop som ett TEAM. Vara starka TILLSAMMANS & ha roligt TILLSAMMANS istället för "på tu man hand".

BB_logo_black_bottom.jpg

Nu ska jag duscha, packa för veckan & dra mig mot träning och jobbet. ÄNTLIGEN ska jag få träna igen!! Känns som evigheter sen så nu är det fullfart framåt, no excuses!

035.JPG
Foto: Marcus Syvertsen (bilden är från Repotage i Body´s Januariutgåva 2012)

On
Off

3 kommentarer

Här i BODYs bloggar ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på Body.se. Läs våra regler.

Helene

Senaste inlägg


Det finns många tunga skäl att prenumerera

BODY är tidningen för dig som vill träna lite hårdare, lite bättre och lite mer seriöst.
Vi lär dig hur du snabbt och effektivt kan skaffa dig din drömfysik och behålla den.

Varje månad i BODY

  • De bästa styrketräningstipsen
  • Nyheter från hela världen
  • Forskning om träning och kost
  • Frågor & svar
  • Tävlingar
  • Personporträtt med de som har lyckats
  • Kostråden för mer muskler och mindre fett
  • Skvaller från fitness- och bodybuildingvärlden

Beställ prenumeration och betala direkt online

  • BODY 333, april 2012

  • BODY 332, mars 2012

  • BODY 331, februari 2012

  • BODY 330, januari 2012

  • BODY 329, december 2011

  • BODY 328, november 2011

  • BODY 327, oktober 2011

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter