profca skrev:
nördigheten kommer sig av att jag är datalärare på ett gymnasium, gillar datorspel och rollspel. Samlar dock inte insekter
Mer basövningar, hmm kanske inte så dumt. Jag kör kanske på med det här upplägget ett tag till och sen byter för omväxling. Maskiner är praktiska då man kör själv, men det borde väll gå med basövningar också
Då förstår jag, din titel är godkänd
De flesta basövningar är helt säkra att köra även om man inte har någon träningspartner som passar. Bänkpress kan vara lite ruggigt om utan passare, men den går ju att köra i ett rack med safteypinnar om det finns, annars funkar ju hantlar utmärkt.
Knäböj bör man helst köra i ett power rack som säkerhet om det finns. Andra basövningar som Chins, Dips, Roddövningar, marklyft osv är ju inga problem.
Men kör du på så kanske du blir sugen på att göra lite ändringar senare

Mer fokus på basövningar kommer garanterat ge bättre resultat.