Senaste nytt från BODY http://www.body.se/ Enterprise (c) Egmont Publishing sv-se Egmont Publishing 60 Tessan Berkovits är Årets PT http://www.body.se/artiklar/radio/20171218/tessan-berkovits-ar-arets-pt/

BODY Radio träffar Årets PT Tessan Berkovits, vars arbetsgivare WE Sigtuna dessutom blev Årets Gym. Vad ligger bakom dubbelsegern i Gymsveriges finrum?]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20171218/tessan-berkovits-ar-arets-pt/ Mon, 18 Dec 2017 12:00:00 +0100
Axklo och Linnea från Fitnessfestivalen http://www.body.se/artiklar/radio/20171204/axklo-och-linnea-fran-fitnessfestivalen/

Axklo och Linnea är på plats på Fitnessfestivalen och ger er sina reflektioner över festivalen, aktiviteter, tävlingar, montrar – ja det mesta som kommit i deras väg.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20171204/axklo-och-linnea-fran-fitnessfestivalen/ Mon, 04 Dec 2017 10:00:00 +0100
Fitnessfestivalen med Kristian Sewén http://www.body.se/artiklar/radio/20171120/fitnessfestivalen-med-kristian-sewen/

Fitnessfestivalen är en av den svenska träningsvärldens största institutioner, och vi försöker tränga in i varför med hjälp av Kristian Sewén.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20171120/fitnessfestivalen-med-kristian-sewen/ Mon, 20 Nov 2017 10:00:00 +0100
Gymmogulen Anna Stålnacke http://www.body.se/artiklar/radio/20171106/gymmogulen-anna-stalnacke/

Anna Stålnacke berättar om framgångssagan GYMMET, resan från starten till idag där femte GYMMET snart öppnas.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20171106/gymmogulen-anna-stalnacke/ Mon, 06 Nov 2017 12:00:00 +0100
Naprapaten Robin Anzengruber http://www.body.se/artiklar/radio/20171023/naprapaten-robin-anzengruber/

Robin Anzengruber, naprapaten vars patienter har hatkärlek av rang men ändå bokar återbesök, blir utfrågad av Linnea och Axklo. Det pratas stenar, marklyft, trasiga axlar och de stora 3.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20171023/naprapaten-robin-anzengruber/ Mon, 23 Oct 2017 08:00:00 +0200
Antonia Pesevski satsar mot Bodyfitness-VM http://www.body.se/artiklar/radio/20171009/antonia-pesevski-satsar-mot-bodyfitness-vm/

VM-satsande bodyfitnessatleten Antonia Pesevski förgyller studion med både sin närvaro och en chokladkaka som heter duga.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20171009/antonia-pesevski-satsar-mot-bodyfitness-vm/ Mon, 09 Oct 2017 10:00:00 +0200
Maria Lundkvist älskar armbrytning http://www.body.se/artiklar/radio/20170925/maria-lundkvist-alskar-armbrytning/

Efter 20 år inom armbrytning hittade Maria Lundkvist en ny växel, vilket ledde till ett VM-brons i mycket tuffare konkurrens än när hon först började i sporten.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20170925/maria-lundkvist-alskar-armbrytning/ Mon, 25 Sep 2017 08:00:00 +0200
Näringsgurun Martin Brunnberg http://www.body.se/artiklar/radio/20170911/martin-brunnberg-bodys-egen-naringsguru/

Martin Brunnberg svarar på frågor (blir man verkligen katabol direkt efter ett träningspass, hur mycket protein man behöver få i sig under en dag) samt presenterar en egen tallriksmodell efter påtryckningar av Linnea.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20170911/martin-brunnberg-bodys-egen-naringsguru/ Mon, 11 Sep 2017 09:00:00 +0200
Johannes Årsjö – Sveriges Starkaste Man http://www.body.se/artiklar/radio/20170828/johannes-arsjo-sveriges-starkaste-man/

Johannes Årsjö om den kommande TV-sända SSM-finalen i Solna. Inga mindre än SVT ska sända finalen, och Årsjö berättar om åren av arbete som ligger bakom både SSM-finalen och Giants Live i Norrköping. Arrangemanget, hans egna möjligheter att trots ett skadedrabbat år ta sin nionde titel, utmanarna och grenarna som ska skilja agnarna från vetet. ]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20170828/johannes-arsjo-sveriges-starkaste-man/ Mon, 28 Aug 2017 10:00:00 +0200
Jackie Masete sprider glädje http://www.body.se/artiklar/radio/20170814/jackie-masete-sprider-gladje/

Lär känna Jackie Masete närmare – hur tränas det, hur äts det och vad är styrkenivån i de tre heliga basövningarna? Plus bodyfitness, nutrition och dans.]]>
http://www.body.se/artiklar/radio/20170814/jackie-masete-sprider-gladje/ Mon, 14 Aug 2017 10:00:00 +0200