Resultat från Decembercupen 2013

Årets upplaga av nybörjartävlingen Decembercupen går inte bara över en helg utan har förutom Athletic Fitness, Bodybuilding, Bodyfitness och Classic Bodybuilding också tre nya grenar på programmet: Bikini Fitness, Men’s Physique och Women’s Physique. Här resultatlistan från lördagens fyra grentävlingar. Uppdaterat med söndagens Athletic Fitness.

Mer om och kring Decembercupen finns på tävlingens infosida hos SKKF och fler DC-nyheter finns i BODY.se-taggen Decembercupen.

Muscle.se har traditionellt varit på plats under helgen och både filmat och fotat tävlingarna.

Deltagare i kursivt hamnade utanför final och poängsattes inte i alla ronder.

Resultat Decembercupen 2013
23 november, Scandic Star Hotel, Lund

Women’s Physique

Öppen klass

  1. Åsa Hällstorp, Team Proteinbutiken, Gävle – 15
  2. Alexa Levevik, Team Body Nutrition, Jönköping – 15
  3. Åse Jönsson, Team Forever Fit, Sundbyberg – 29
  4. Anna Bergstrand, MM Sports Team, Göteborg – 39
  5. Mia Lundgren, Team Tapout Sweden, Ärla – 42
  6. Ronja Henmyr, Team Forever Fit, Sundbyberg – 52
  7. Camilla Halonen, Team Palmell, Hägersten – 20
  8. Ann Vicko, MM Sports Team, Göteborg – 24
  9. Anna Hultgren, Team reFORM, Västerås – 27

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Classic Bodybuilding

-180 cm

  1. Kenneth Sund, MM Sports Team, Göteborg – 11
  2. Stefan Nilsson, Team Proteinbolaget, Karlskoga – 16
  3. Henrik Hoffner, Team Proteinbolaget, Karlskoga – 33
  4. Jimmy Saukkila, Nordic Shape, Sollentuna – 38
  5. Robin Andersson, TeamProspects by BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 39
  6. Per Phung, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 54
  7. Fredrik Järvklo, Team Palmell, Hägersten – 20

+180 cm

  1. Henrik Kjellsson, Team Ironhouse, Trollhättan – 9
  2. Kristoffer Jonsson, MM Sports Team, Göteborg – 20
  3. Magnus Persson, Team iGym, Alingsås – 26
  4. Pontus Gunnarsson, MM Sports Team, Göteborg – 37
  5. Henrik Nord, Team Mind Your Body, Torslanda – 42
  6. Thomas Eriksson, MM Sports Team, Göteborg – 51
  7. John Roos, Team Palmell, Hägersten – 22
  8. Niklas Ringqvist, Tea Proteinexperten, Norrköping – 24
  9. Jesper Leidbring, Team K.O, Store, Helsingborg – 26
  10. Hans Synnestvedt Jenssen, Team GymgrossistenButik, Jönköping – 32
  11. Sebastian Thunström, SN Top Team, Stockholm – 32
  12. Daniel Olsson, MM Sports Team, Göteborg – 33

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Bodybuilding

Herrar Juniorer, öppen klass

  1. Dennis Johansson, Team Body Nutrition, Jönköping – 16
  2. Tobias Jonasson, Team Body Nutrition, Jönköping – 17
  3. Sam Mikaelsson, Team gymgrossisten Butik, Göteborg – 28
  4. Simon Bergfors, MM Sports Team, Göteborg – 35
  5. Robin Fogelqvist, MM Sports Team, Göteborg – 45
  6. Enis Lila, Team GymgrossistenButik, Göteborg – 54
  7. Dino Cordic, MM Sports Team, Göteborg – 23
  8. Jimmy Willysson, MM Sports Team, Göteborg – 27
  9. Sebastian Thunström, SN Top Team, Stockholm – 29
  10. Saad Saad, Team Proteinexperten, Norköping – 33
  11. Pontus Sjöholm, MM Sports Team, Göteborg – 36

Herrar Seniorer -80 kg

  1. Abdallah Baydoun, Team Ironhouse, Trollhättan – 16
  2. Andreas Maruthi, AA Elite Team, Malmö – 17
  3. Niklas Loven, AA Elite Team, Malmö – 24
  4. Manne Persson, Team Mind Your Body, Torslanda – 36

Herrar Seniorer -90 kg

  1. Petter Engman, MM Sports Team, Göteborg – 9

Herrar Seniorer +90 kg

  1. Dennis Johansson, Team Body Nutrition, Jönköping – 11
  2. Sam Mikaelsson, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 19
  3. Wisam Alsaadi, AA Elite Team, Malmö – 31
  4. Jim Ivars, Talangjakten by BODY, Solna – 33
  5. Bekim Nimani, MM Sports Team, Göteborg – 44
  6. Robin Ljungsberg, Talangjakten by BODY, Solna – 54

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Bodyfitness

-163 cm

  1. Antonia Pesevski, AA Elite Team, Malmö – 5
  2. Sanne Abrahamsson, Sölvesborg Gym & Fitness – 6
  3. Alexa Levevik, Team Body Nutrition, Jönköping – 8
  4. Helena Movenius, Gym & Fitness North, Luleå – 12
  5. Emelie Lundberg, Team Body Nutrition, Jönköping – 15
  6. Josefine Malmgren, MM Sports Team, Göteborg – 16
  7. Lina Sagan, Pure Fitness, Månstad – 21
  8. Carina Olsson, MM Sports Team, Göteborg – 24
  9. Amanda Åkring, Team Träningsproffsen, Halmstad – 24
  10. Filippa Bätjer, AA Elite Team, Malmö – 33
  11. Ronja Haapanen, Team Gumse Gym, Sollentuna – 33
  12. Emma Puman, Team BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 35
  13. Stina Jönsson, Haninge Hälsostudio – 35
  14. Linda Järvklo, Team Palmell, Hägersten – 42
  15. Maria Naess, Steel Nutrition, Trollhättan – 44

Eliminerade

  • Angelica Öhlund, MM Sports Team, Göteborg
  • Annelie Widerberg, MM Sports Team, Göteborg
  • Camilla Andersson, Team Aliba, Habo 
  • Catja Bergkvist, MM Sports Team, Göteborg
  • Emelie Wallgren, Landskrona Kraftsportklubb 
  • Linda Grapencrona, Team K.O-store, Helsingborg 
  • Mina Mahzoon, Team Muscle.se, Linköping 
  • Somporn Booranmoon, Team Gumse Gym, Sollentuna 

-168 cm

  1. Jonna Morehed, Pure Fitness, Månstad – 4
  2. Anna Lundgren, Team Proteinbutiken, Gävle – 6
  3. Gabriella Sporrefält, Talangjakten by BODY, Solna – 10
  4. Alexandra Darázs, AA Elite Team, Malmö – 13
  5. Lisen Tingskog, Pure Fitness, Månstad – 14
  6. Katrin Waldemarsson, Team Body Nutrition, Jönköping – 18
  7. Mikaela Edhborg, Team Muscles With Style, Uppsala – 23
  8. Frida Berg, Team Body Nutrition, Jönköping – 23
  9. Evelina Hammar, Team Mind Your Body, Torslanda – 26
  10. Therese Dahlberg, MM Sports Team, Göteborg – 27
  11. Sofie Nykvist, Team GymgrossistenButik, Jönköping – 35
  12. Carola Törnestam, Team Flex Gym, Tyresö – 37
  13. Maja Johansson, Team Prospects By BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 37
  14. Marica Nilsson, Team Prospects by BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 41
  15. Sara Svensson, Team Gumse Gym, Sollentuna – 45

+168 cm

  1. Caroline Samuelsson, Team Muscles With Style, Uppsala – 5
  2. Maria Hasselmark, Team Forever Fit by Better Bodies, Sundbyberg – 5
  3. Hannah Everbring, Team Forever Fit By Better Bodies, Sundbyberg – 10
  4. Frida Eriksson, Team Musclezone, Malmö – 11
  5. Lina Larsson, Team Nuramino, Finspång – 15
  6. Christina Brodin, Team PP Fitness, Malmö – 18
  7. Sara Anter, MM Sports Team, Göteborg – 23
  8. Camilla Rosén, MM Sports Team, Göteborg – 24
  9. Paolina Andersson, MM Sports Team, Göteborg – 27
  10. Jessica Barrnäs, Team Musclezone, Malmö – 27
  11. Maria Ekelund, Team Musclezone, Malmö – 35
  12. Mia Sjödin, Team Flex, Tyresö – 36
  13. Louise Ljungemo, Pure Fitness, Månstad – 37
  14. Anette Flodstrand, MM Sports Team, Göteborg – 40
  15. Catarina Nilsson, MM Sports Team, Göteborg – 43

Eliminerade

  • Evelina Svensson, AA Elite Team, Malmö 
  • Johanna Wande, Team Musclezone, Malmö 
  • Karin Grängsjö, MM Sports Team, Göteborg 
  • Linda Granqvist, Team Musclezone, Malmö

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Resultat Decembercupen 2013
23 november, Scandic Star Hotel, Lund

Athletic Fitness

Damer, öppen klass

  1. Malin Ljung, Skip Nutrition, Ulricehamn – 5
  2. Emelie Lundberg, Team Body Nutrition, Jönköping – 9
  3. Ida Lundmark, MM Sports Team, Göteborg – 14
  4. Anette Pisilä, Team reFORM, Västerås – 15
  5. Filippa Bätjer, AA Elite Team, Malmö – 17
  6. Hanna Öberg, MM Sports Team, Göteborg – 18
  7. Anna Dahlin, Sölvesborgs Gym & Fitness – 19
  8. Malin Törnlöf, MM Sports Team, Göteborg – 22
  9. Mia Brobeck, AA Elite Team, Malmö – 23
  10. Linda Samuelsson, Body Science Team, Göteborg – 25
  11. Angelica Enberg, MM Sports Team, Göteborg – 27
  12. Isabelle Karlsson, MM Sports Team, Göteborg – 28
  13. Ulrika Gustafsson, MM Sports Team, Göteborg – 29
  14. Amanda Bergqvist, Hörby Atletklubb – 34
  15. Therese Holmgren. MM Sports Team, Göteborg – 35

Herrar -175 cm

  1. Erik Anklev, Team Proteinexperten, Norrköping – 6
  2. Johannes Samuelsson, Five Of A Triple Fitness, Tibro – 8
  3. Linus Ruotsalainen, Team Fitness Lifestyle, Stockholm – 9
  4. Leo Wessman, Team Better Bodies, Stockholm – 16
  5. Rickard Aittamaa, Nordic Shape, Sollentuna – 17
  6. Robin Sepasi, Team Stark Livsstil, Uppsala – 19
  7. Robin Granander, MM Sports Team, Göteborg – 22
  8. Peter Cederroth, MM Sports Team, Göteborg – 24
  9. Renè Carnander, MM Sports Team, Göteborg – 24
  10. Daniel Mohammadian, MM Sports Team, Göteborg – 25
  11. Victor Norrbin, Nordic Shape, Sollentuna – 26
  12. Mikael Katmerian, SN Top Team, Stockholm – 28
  13. Martin Arvidsson, Team Träningsproffsen, Halmstad – 28
  14. Linus Engberg, TEAM FINAL RESEARCH SWEDEN, Vetlanda – 33
  15. Robin Persson, Team Prospects by BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 35

Herrar -180 cm

  1. Henrik Lindsjöö, Team K.O, Store, Helsingborg – 7
  2. Daniel Nilsson, MM Sports Team, Göteborg – 9
  3. Robin Arvidsson, One More Rep, Umeå – 11
  4. Robin Olsson, Team Träningsproffsen, Halmstad – 13
  5. Johan Lewinsson, MM Sports Team, Göteborg – 13
  6. Jonas Jendhammar, Team Palmell, Hägersten – 15
  7. Oscar Augustsson, Five of A Triple Fitness, Tibro – 17
  8. Shahin Moulodi, Team Proteinbolaget, Karlskoga – 25
  9. Martin Wahlsten, Team GymgrossoistenButik, Jönköping – 26
  10. Martin Gilck, MM Sports Team, Göteborg – 26
  11. Alexander Persson, MM Sports Team, Göteborg – 26
  12. Fredrik Lundin, Delta Gym, Stockholm – 27
  13. Markus Sjölund, MM Sports Team, Göteborg – 29
  14. Cristian Ekström vidal, X-act Gym, Löddeköpinge – 32
  15. Anders Jönsson, MM Sports Team, Göteborg – 35

Herrar +180 cm

  1. Thomas Asklund, One More Rep, Umeå – 5
  2. Filip Nilsson, Team Fitness Lifestyle, Stockholm – 10
  3. Link Mikael Hijazi, Team BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 13
  4. Daniel Brovertz, MM Sports Team, Göteborg – 17
  5. Marcus Adamsson, Team Fitness Lifestyle, Stockholm – 20
  6. Peter Granat, AA Elite Team, Malmö – 22
  7. Erik Lundegård, One More Rep, Umeå – 23
  8. Richard Jacobsson, Team BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 23
  9. Arben Dashaj, Nordic Sports Nutrition, Fellingsbro – 24
  10. Johan Josefsson, Energy Fys, Uddevalla – 24
  11. Frederik Pedersen, MM Sports Team, Göteborg – 27
  12. Tobias Lövgren, Team In Shape, Uppsala – 28
  13. Anton Alvila, MM Sports Team, Göteborg – 28
  14. Niklas Jonsson, MM Spoprts Team, Göteborg – 29
  15. Martin Löwgren, Team Fitnessguru, Stockholm – 30

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Bikini Fitness

-163 cm

  1. Emelie Söder, Team GymgrossistenButik, Göteborg – 3
  2. Johanna Nilsson, Team Body Nutrition, Jönköping – 8
  3. Amanda Bredén, MM Sports Team, Göteborg – 9
  4. Emelie Mossberg, Team Kroppshälsan Löddeköpinge – 12
  5. Matilda Åberg, Team K.O.Store, Helsingborg – 14
  6. Linneá Roman, Bergenheim, MM Sports Team, Göteborg – 17
  7. Tove Larsson, MM Sports Team, Göteborg – 22
  8. Dashne Ibrahim, AA Elite Team, Malmö – 25
  9. Frida A Werander, Team Fairing, Järfälla – 26

+163 cm

  1. Kittie Dehn-Rosengren, Team Musclezone, Malmö – 5
  2. Lily Inan, SN Top Team, Stockholm – 11
  3. Marie Månsson X-act Gym, Löddeköpinge – 11
  4. Emma Cederholm, MM Sports Team, Göteborg – 11
  5. Catarina Öberg, MM Sports Team, Göteborg – 13
  6. Zenna Macea, MM Sports Team, Göteborg – 13
  7. Isabel Lindbom, MM Sports Team, Göteborg – 22
  8. Michelle Palm, MM Sports Team, Göteborg – 23
  9. Julia Anding Eek, Energy Fys, Uddevalla – 26
  10. Linda Liljeström, MM Sports Team, Göteborg – 30
  11. Yudith Hernandez Melgar, Team Proteinbutiken, Gävle – 33
  12. Paulina Källman, MM Sports Team, Göteborg – 37
  13. Linn Strand, Team Fitnessguru, Stockholm – 40
  14. Hanna Skarström, Team BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 42
  15. Hannah Persson, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 42

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Men’s Physique

-178 cm

  1. Pontus Koskelainen, Team Fitnessguru, Stockholm – 4
  2. Josef Assio, Team Mind Your Body, Torslanda – 6
  3. Haider Kareem, Holje Gym, Olofström – 10
  4. Daniel Skowronski, MM Sports Team, Göteborg – 11
  5. Birk Bodin Wigler, MM Sports Team, Göteborg – 12
  6. Ali Alkawaz, MM Sports Team, Göteborg – 17
  7. Johan Lewinsson, MM Sports Team, Göteborg – 22
  8. Said Alghifary, AA Elite Team, Malmö – 24
  9. Oscar Oglecki, Gymvaruhuset, Nol – 26
  10. Fredrik Lundin, Delta Gym, Stockholm – 29
  11. ‘Koran Abdel, MM Sports Team, Göteborg – 35
  12. Cristian Ekström, X-act Gym, Löddeköpinge – 36
  13. Philip Thunborg, MM Sports Team, Göteborg – 37
  14. Victor Jörgensen, AA Elite Team, Malmö – 40
  15. Johan Malm, SN Top Team, Stockholm – 41

+178 cm

  1. Mikael Wahlberg, Team Athletic Store, Skellefteå – 3
  2. Jonathan Hermansson, Team Mind Your Body, Torslanda – 7
  3. Lee Lundgren, Team Athletic Store, Skellefteå – 7
  4. ‘John Roos, Team Palmell, Hägersten – 13
  5. Filip Andersson, MM Sports Team, Göteborg – 14
  6. Martin Jansson, Team reFORM, Västerås – 18
  7. Petter Damré, Team Fitnessguru, Stockholm – 23
  8. Arben Dashaj, Nordic Sports Nutrition, Fellingsbro – 24
  9. Alexander Andersson, Team Proteinexperten, Norrköping – 26
  10. Axel Arinbjarnarson, MM Sports Team, Göteborg – 30
  11. Alexander Gustafsson, Team Stark Livsstil, Uppsala – 33
  12. Daniel Brovertz, MM Sports Team, Göteborg – 37
  13. Dennies Truedsson, Team K.O, Store, Helsingborg – 38
  14. Gustaf Blomqvistingborg, Team Prospects by BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 38
  15. Mattias Nilsson, AA Elite Team, Malmö – 44

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

Ett bildgalleri från Decembercupen 2013 återfinns hos Muscle.se.

På Muscle.se:s YouTube finns också video från Decembercupen 2013.